Nález pozůstatků německého vojáka v Kobeřicích u Brna

Archiv aktualit z webu Zákopy.cz

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Avatar uživatele
LaPatte
Badatel ÚAM FF MU
Příspěvky: 80
Registrován: Út 24. Črv 2014 8:50:30
Academia.edu: https://muni.academia.edu/MartinVojtas
Místo/Bydliště: Vyškov

Nález pozůstatků německého vojáka v Kobeřicích u Brna

Příspěvek od LaPatte » So 04. Črc 2015 15:17:15

V úterý 30.6. 2015 byl při výkopových pracích ve Vrchní ulici v Kobeřicích u Brna nalezen hrob německého vojáka z konce druhé světové války. Vzhledem k vlhkému, až mokrému prostředí, kterému přispěla i stavba kanalizace přímo přes hrob, jsou ostatky ve velmi špatném stavu. Podle pamětníků si hrob musel sám vykopat a pak do něj byl zastřelen. Krom osobních věcí se pod vojákem nacházela i munice, včetně funkčního granátu, kvůli čemuž byla povolána policie ze Slavkova u Brna.
Ostatky vojáka si převzal Německý spolek, který je pochová na Brněnském či Chebském pohřebišti.

Link: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region ... 50701.html

JirkaK-UAPP
Badatel ÚAPP Brno
Příspěvky: 14
Registrován: Čt 28. Srp 2014 13:46:01

Re: Nález pozůstatků německého vojáka v Kobeřicích u Brna

Příspěvek od JirkaK-UAPP » Čt 10. Zář 2015 13:36:45

Vzhledem k tomu, že jsem měl osobně (opět) "tu čest", upřesním. Na základě poválečného policejního hlášení na MNO se jednalo o neznámého německého vojína-zajatce, zastřeleného Rusy na žádost "několika místních obyvatel" kvůli tomu, že jim v noci bránil hasit hořící stodolu. Zjištěn průstřel mozkovny (vstřel v týle...) a patrně i průstřel dolní čelisti. Lebka je ale rozdrcená, protože přes ní pocházelo protlakem potrubí. O funkčnosti granátu M39 lze podle pyrotechnika úspěšně pochybovat, "malorážková" munice měla ráži 7,92 mm (dva zásobníky po pěti kusech). Známka chybí úplně - v terénu to sice vypadalo, že část máme, nakonec to byla jen hrouda nějakých korozních produktů.
A poznámka závěrem - když už novináře upozorníme, aby z pietních důvodů nefotili u takových nálezů detaily, stejně to udělají a následně uveřejní (byť jako "ilustrační foto"). Marnost nad marnost.

Odpovědět